Se afișează postările cu eticheta rabarbar. Afișați toate postările
Se afișează postările cu eticheta rabarbar. Afișați toate postările

30 aprilie 2012

crumble cu rabarbar si pere


Va povesteam acum ceva vreme de rabarbar sau rubarba - e cunoscut cu ambele nume, dar cum creste cu precadere in zona Sibiu - Brasov si acolo e cunoscut ca rabarbar, asa o sa ii zic :) Daca aveti norocul sa va creasca prin gradina sau sa il gasiti in piata, puteti face niste deserturi incredibile. Personal nu il pot manca verde. E aproape la fel de acru ca lamaia si daca atunci cand eram mici il inmuiam in zahar si rodeam la el cu pasiune, acum prefer sa il transform intr-un desert :) Am gasit reteta aceasta in numarul de aprilie al Good Food si am adaptat-o intr-o oarecare masura.

Pentru o tava de vreo 40x20 cm / 6 portii aveti nevoie de:

Baza prajiturii:
  • 500 g rabarbar
  • 3 pere (desi data viitoare cred ca o sa renunt la pere si o sa pun doar rabarbar :)
  • 2 linguri de zahar brun
  • 25g de unt
  • 1/2 lingurita de scortisoara
  • 3-4 cuisoare macinate

Betele de rabarbar se curata de coaja si se taie in bucatele de vreo 2-3 cm lungime. Intr-o tigaie se topeste untul impreuna cu zaharul brun, scortisoara si cuisoarele si se adauga rabarbarul si perele taiate in sferturi si curatate de cotor. Lasati sa fiarba la foc mic vreo 10 minute, pana cand devine moale.


Intre timp, faceti toppingul din:
  • 85g de faina
  • 1 lingurita de scortisoara
  • 3 linguri de zahar brun
  • 50g de unt
  • un varf de cutit de praf de copt
Amestecati toate ingredientele de mai sus. 


Luati o tava maricica de metal sau mai multe mici (eu am avut una mare), tapetati-o cu unt si turnati rabarbarul in tava (poza 1). Presarati toppingul de faina peste rabarbar (poza 2) si dati-l la cuptor vreo 30 de minute sau pana cand devine auriu (poza 3).


Savurati fierbinte cu inghetata de vanilie deasupra. Noi l-am dat gata la tara unde l-am si preparat. Parca vasele rustice au mers la tinta cu reteta asta. Nu as putea spune de ce. Important e ca l-am facut pe din 6 si nu a apucat sa se raceasca :)

08 mai 2011

tarta cu rabarbar

Pentru ca aveam 5 bete de rabarbar in frigider din gradina de acasa am zis ca nu se cade sa le arunc - daca afla mama? si le-am transformat intr-o tarta dupa o reteta frantuzeasca :D. Va veti intreba wtf is rabarbar? Cunoscuta si ca rubarba sau pentru cei care nu o cunosc - are tendinta sa creasca in zona Sibiu - Brasov - e o planta cu frunze mari necomestibile si cu tulpini acre si comestibile. Dar sa trecem la partea practica. Daca va treziti cu niste rabarbar... pentru tarta aveti nevoie de:
Aluat:
- 300 g de faina
- 180 g de unt
- 20 g de zahar
- un pic de sare

Umplutura:
- 3 oua
- 150 g de zahar pudra sau normal
- 2 linguri de frisca - e ok si cea din tub, nu e nevoie sa o faceti neaparat from scratch
- 5 bete de rabarbar

Rabarbarul se taie in bucatele de 2-3 cm, se acopera cu zahar si se lasa peste noapte la frigider. Apa care va ramane se scurge.
Aluatul: Se amesteca untul (la temperatura camerei) cu o lingura de zahar, faina si putin apa pana se face un aluat care poate fi intins cu mana in tava data in prealabil cu unt.


Apoi se amesteca doua galbenusuri + 1 ou intreg (cele 2 albusuri se pastreaza pentru spuma) cu frisca pana se face omogen si se amesteca cu rabarbarul. Se toarna in tava peste aluatul intins. Se da la cuptor vreo 30 - 45 de min la foc mediu.

Intre timp se bate cu mixerul albusul de ou ramas cu zahar (cam 100 g - sau 4 linguri) pana se face spuma dupa cum se demonstreaza mai jos :)

Cand mai are tarta vreo 10 min de copt, se scoate din cuptor si se toarna deasupra albusul facut spuma.

Se mai lasa la foc putin, pana cand observati ca isi schimba culoarea spuma, se scoata afara si se mai presara zahar pudra dupa gust - e necesar pentru ca rabarbarul e destul de acru - gen lamaie si vi se vor strepezi dintii altfel :D

The end.
Bon appétit!