Se afișează postările cu eticheta somon. Afișați toate postările
Se afișează postările cu eticheta somon. Afișați toate postările

14 ianuarie 2012

somon tartar

Cand te obisnuiesti cu ideea ca pestele crud e bun, ti se deschid o multime de posibilitati, the sky's the limit, cum s-ar zice. Sunt atat de multe preparate dementiale pe care le ignoram inainte si atat de usor de facut acasa. Daca treci peste prejudecati, descoperi cat de bun e totul.

Principiul de baza la somon tartar, ca si la sushi, e ca pestele sa fie foarte proaspat. Am gasit peste proaspat si in supermarket, dar si in Piata de peste de la Obor, unde nu mai fusesem de foarte multi ani si unde spre marea mea surprindere am gasit nu doar somon, crap si alti pesti, ci si raci si langustine. Dap, ati citit bine :) Dar despre asta cu alta ocazie. Ideal e sa luati file de somon pentru ca e mai usor de curatat de piele decat medalionul si nu are oase deloc. Taiati pestele, curatat de piele, in cuburi mici, intre 5-10mm. Rezistati tentatiei de a-l da prin robot pentru ca se va face un fel de pasta de somon in loc de tartar...

Taiati si niste ceapa. Mie imi place cel mai mult cu ceapa rosie sau verde, dar daca folositi ceapa alba nu va fi niciun dezastru :)

Si niste castraveti, la fel taiati cubulete de 5-10mm.
Amestecati totul intr-un castron adaugand ulei de masline, sare si piper. Stoarceti si o lamaie.
Prajiti niste paine, lasati-o sa se raceasca si puteti pune si niste fasii de parmezan pe tartine. Si enjoy. Iar daca aveti printre voi refractari care nu vor si nu vor sa guste, priviti partea buna a lucrurilor: va ramane mai mult voua :) Pam pam.

17 decembrie 2011

somon cu rozmarin


Postul asta o sa aiba trei randuri, atat de simplu e :) Se ia o bucata (sau mai multe) de somon proaspat, se pun cateva ramurele de rozmarin pe el, sare si niste piper. Apoi se da la cuptor. Cand isi schimba culoarea, se scoate si se mananca cu niste ciuperci, cu o salata simpla sau cu ce vreti voi. V-am zis ca e simplu :)

31 mai 2011

sushi



Daca tot a luat blogul o turnura gurmanda, trebuie sa va prezint felul meu preferat de mancare :) Pana la sushi nu cred ca aveam un fel preferat, dar de la sushi incoace, e alta poveste. Pe cat de complicat pare la prima vedere, pe atat de simplu e de facut. O sa va prezint cateva mici secrete pentru a face sushi acasa fara a cumpara truse scumpe de sushi (se gasesc in supermarketuri, dar nu am luat niciodata). De baza e orezul. Nu e cazul sa luati orez de sushi, orice orez cu bob rotund e ok. Obligatoriu este sa fie rotund si nu alungit pentru ca orezul alungit nu se lipeste. Pentru prepararea orezului de sushi puteti urmari filmutelul acesta. Eu asa am invatat :)

Otetul de orez se gaseste la magazine speciale care au ingrediente de sushi - unul este in Auchan Titan, dar banuiesc ca nu e singurul din Bucuresti. Dashi nu am folosit niciodata si a iesit la fel de bun, dar daca incercati, spuneti-mi si mie cum e :)

Deci ingredientele pentru orez sunt: orezul (evident :), otetul de orez, zahar, sare.

Dupa ce a ajuns orezul la temperatura camerei il puteti transforma in ce vreti: sushi, maki sau sashimi.

Sashimi sunt bucati simple de peste crud - cele mai simplu de facut :)

Sushi e orez cu peste si atat. Optional puteti pune putin wasabi intre peste si orez. Foarte putin pentru ca e extrem de picant. Luati in mana putin orez, adunati-l ca sa se lipeasca si puneti o bucatica de somon peste. Si gata!


Maki e ruloul de orez, peste si alga (foaia neagra in care e invelit e alga marina si se gaseste in mai toate supermarketurile). Pentru maki aveti nevoie de covoras din bambus, alga, peste crud proaspat (eu am folosit somon, dar puteti lua orice file de peste atata timp cat e foarte proaspat), avocado si castraveti.

Se ruleaza, se taie bucatele cu un cutit foarte ascutit muiat in apa pentru a taia mai usor.

si se mananca cu sos de soia :) Voila.

Bon appétit!