Se afișează postările cu eticheta salata. Afișați toate postările
Se afișează postările cu eticheta salata. Afișați toate postările

19 septembrie 2013

lunchbox / pranz la caserola: salata cu pui si ardei gras

Va amenintam spuneam acu' ceva vreme ca fac o serie de ''retete'' de pranz la caserola pentru ca mai greu decat cu ce sa te imbraci la birou, pentru mine cel putin, e sa ma hotarasc ce mananc a doua zi. Asa ca iata o noua caserola cu ce a picat din frigiderul meu azi dimineata.

Salata verde cu pui, mustar cu miere, ardei gras, lipie si lamaie


Pachetelul de mai sus contine:
  • salata verde
  • ardei gras
  • putina ceapa verde
  • o bucata de lamaie
  • pui la cuptor amestecat cu o lingurita de mustar cu miere
  • o lipie
  • piper
Nu aveam intentia sa fac reclama la Zuzu, intamplator iaurtul ala l-am cumparat :)) Lamaia o storc chiar inainte de a lua pranzul, ca sa nu macereze salata, iar sarea o adaug tot atunci. Piperul il puteti pune dinainte fara probleme. Evident, daca nu aveti pui facut la cuptor, puteti pune sunca sau snitel sau ce pui/carne aveti prin frigider.

Sa aveti un pranz gustos!

08 iulie 2012

muschi de vita la cuptor

Muschiul de vita era unul dintre felurile de mancare de care imi era oarecum teama sa ma apuc pentru ca mi se pare foarte greu de nimerit mediu, mediu-in sange sau in sange. Mi se parea o provocare grea de tot. Cum sa stiu cum e inauntru daca pe dinafara arata la fel? Asa ca am studiat problema si am pornit sa caut o bucata sanatoasa de muschi de vita. In majoritatea supermaketurilor, vita se gaseste sub forma de gulas (adica taiata cuburi) sau felii subtiri de snitel, deci nu ce imi trebuia. Am avut placuta surpriza sa gasesc in Piata Obor, in hala, locul pe care l-am evitat ani de zile, dar care acum are o alta fata, mai curata, mai civilizata si plin de bunatati. Asa ca am luat un muschi de vita sanatos si mare, l-am acoperit cu ierburi aromatice, sare si piper si l-am pus la cuptor intr-o tava in care am pus folie de aluminiu ca sa nu se prinda.


Ideea este ca daca il vreti in sange sau mediu-in sange muschiul trebuie sa mai fie putin moale cand apasati pe el. Daca il vreti bine facut, e tare. Mie imi place mediu-in sange si l-am si nimerit :) A stat la cuptor la foc mediu vreo ora si ceva, dar depinde de foc asa ca trebuie verificat. Nu cu mana! :) Verficati-l din cand in cand apasand pe el cu niste clesti de metal sau cu o lingura de lemn. Cand l-am scos arata asa:


E bine sa il lasati sa se odihneasca vreo 10-15 minute dupa ce il scoateti din cuptor ca sa se patrunda. Daca il taiati imediat, vor iesi toate sucurile din carne si nu vreti asta. 


E grozav cu salata verde. Un fel sanatos, foarte gustos si care nici nu ingrasa :) Ce poti sa vrei mai mult cu sezonul de plaja in plina desfasurare? :) 


05 mai 2012

salata de vinete


Nimic nu-mi spunea cand eram mica dimineata de weekend ca salata vinete. E o reteta simpla pe care o fac exact cum ne-o facea mama si care imi insenineaza diminetile de weekend si acum. Pentru doua persoane aveti nevoie de:
  • o vanata coapta
  • o ceapa mica
  • maioneza dintr-un ou
  • sare si piper
In primul rand se taie ceapa cubulete si se pune sare din belsug pe ea. E bine sa o lasati la sarat vreo 15-20 de minute ca sa nu piste.


Intre timp se face maioneza dintr-un galbenus de ou, o lingurita de mustar si ulei - reteta clasica.


Dupa ce s-a sarat ceapa se arunca peste maioneza impreuna cu vanata si se omogenizeaza cu mixerul.



Sare, piper, niste cascaval si paine prajita si aveti un mic dejun perfect :)



Weekend fericit! :)

17 octombrie 2011

salata cu ansoa

In Italia am mancat cea mai simpla si mai buna salata. Va ziceam mai multe despre ea aici. A fost atat de buna ca am incercat sa o reproduc de indata ce am ajuns acasa si de asta vara am tot reprodus-o :) Ce ii da aroma atat de buna salatei sunt pestisorii mici de ansoa pe care ii gasiti in toate supermarketurile in niste borcane de asemenea mici. Secretul e sa nu puneti foarte multi pentru ca sunt foarte, foarte sarati si au un gust foarte puternic. Puneti cativa si mai adaugati pe parcurs in farfurie daca mai trebuie.
Adaugati rosii, salata verde, ardei copt, un pic de castravete, ardei gras si paine rupta in bucati. Daca deja sunteti fan ansoa puteti adauga niste ulei din borcanul in care erau pestisorii, daca nu, pentru un gust mai subtil, puneti ulei de masline si piper. Amestecati usor. Sare eu zic ca nu mai e nevoie pentru ca e deja sarat pestele. Painea se va imbiba cu uleiul si zeama legumelor si va iesi ceva demential. Garantez :)

13 octombrie 2011

salata de naut


Pentru cei care se intreaba ce e nautul, aflati ca e posibil sa fi mancat deja sub forma de falafel. Daca nici asa nu va spune nimic, este o planta similara cu fasolea, dar nu cu acelasi gust. Se gaseste la Mega Image si arata ca in poza de mai jos. Primul lucru pe care trebuie sa il faceti este sa inmuiati nautul peste noapte. Altfel, veti fierbe la el ore intregi, ca si cu fasolea dealtfel. Booon. Dupa ce s-a inmuiat si s-a umflat, fierbeti-l cu putina sare pana cand devine comestibil, adica moale :) Scurgeti apa si dati cateva linguri prin robot la maruntit sau zdrobiti-l cu furculita, in lipsa de robot.
Acestea fiind zise, luati niste telemea de capra si niste veggies
  • 1 ceapa rosie
  • 3 rosii
  • 10 ridichi (optional)
  • busuioc
  • putin ardei iute
  • jumatate de lamaie
  • ulei de masline
  • sare si piper

    si taiati-le pe toate marunt:

Amestecati-le si stoarceti jumatate de lamaie. Nautul zdrobit ii va da o consistenta mai de dressing si va aduna toate legumele intre ele. Turnati ulei de masline din belsug, piper si sare daca mai trebuie.

E o salata hiper consistenta, hranitoare si sanatoasa. Pofta buna! :)

24 iunie 2011

Ciorba de salata


Pe vremurile cand eram mica si mofturoasa (unii ar zice ca inca sunt :), nu vroiam sa mananc niciun fel de ciorba... Ce bucurosi erau ai mei.... va dati seama. Exceptia care intarea regula era ciorba de salata. Pana in ziua de azi, cand mai mananc din cand in cand si cate o alta ciorba, cea de salata ramane una dintre retetele mele preferate. Trebuie sa precizez ca ceea ce urmeaza e mai degraba ochiometric, pentru ca asa gateste si mama. La noi in casa cantarul era doar pentru prajituri si nici atunci tot timpul :)


Pentru 4-5 portii se ia o salata proaspata, se spala si se taie fasii, nu foarte mici, cam de 3 cm latime. 

Se taie marunt 3-4 cepe verzi cu frunze cu tot sau o ceapa medie, si se zdrobesc cativa catei de usturoi, sa zicem vreo 5. Daca va place cu gust foarte puternic de usturoi puteti exagera cantitatea asta sau o puteti micsora in caz contrar.
 
Boooon. Acestea fiind zise, se ia una bucata oala in care se prajeste ceapa in cateva ligurite de ulei, nu foarte mult, sa nu apuce sa isi schimbe culoarea. Apoi se adauga salata taiata marunt care la fel se perpeleste putin, ca sa se inmoaie nitel.

Adaugati o jumatate de litru de lapte, vreo 2 l de apa si usturoiul pisat. Lasati la fiert pana salata e moale de tot si s-a inchis la culoare - nu mai mult de 15-20 de minute.
Intre timp, faceti o omleta simpla din 3-4 oua si rupeti-o bucatele. Cand ciorba este fiarta, adaugati omleta.

Iar rezultatul final - o bunatate de vara :)

Enjoy!