Se afișează postările cu eticheta tort. Afișați toate postările
Se afișează postările cu eticheta tort. Afișați toate postările

13 ianuarie 2013

tort de ciocolata cu ceai Earl Grey


Desi nu sunt mare fan ciocolata, am studiat in detaliu variantele din cartea Good Food si pana la urma am ales-o pe aceasta pentru ca parea tentanta si simpla :D Nu imi plac torturile pline de creme grase si tortul asta pare usor, cat de usor poate fie ceva plin de ciocolata :)) Pentru a va apuca de treaba va trebuie in primul rand o tava cu fund detasabil. Cantitatile din reteta aceasta sunt pentru una cu diametrul de 22 cm. Tortul nu are umplutura si blat, e facut dintr-o singura compozitie. Simplu :)

lapte, ciocolata, oua, unt, migdale, ceai, zahar pudra

- 2 pliculete de ceai Earl Grey (doar continutul lor)
- 100 ml lapte
- 150 g ciocolata neagra (am folosit ciocolata simpla, de menaj)
- 200 g unt
- 140 g migdale macinate
- 6 oua
- 200 g zahar pudra
- un varf de sare
- cacao (pentru decorat)
- frisca (pentru decorat)

ciocolata, unt si sare

Am pus ciocolata, untul si un varf de sare intr-o farfurie de metal, pe care am asezat-o peste o cratita in care fierbea apa. Am amestecat constant ca sa se omogenizeze. In cateva minute s-a topit.

galbenusuri, migdale macinate, earl grey in lapte cald

Apoi am separat galbenusurile de albusuri, am taiat pliculetele de Earl Grey si am pus continutul intr-o cana cu lapte fierbinte, iar migdalele le-am macinat.


Tava am uns-o cu unt si am pus hartie de copt avand grija sa fie cu vreo 3 cm mai inalta decat tava, pentru ca prajitura se va umfla. Ciocolata topita am amestecat-o cu migdalele macinate, galbenusurile si laptele cu Earl Grey. Albusurile le-am batut spuma, am adaugat zaharul pudra si apoi le-am mai batut pana s-au intarit si le-am adaugat la amestec.


Am turnat totul in tava si l-am dat la cuptor vreo 30 de minute la 160 de grade (gaz mediu). Initial s-a umflat de am crezut ca va curge afara din forma, dar din fericire nu a curs :D Hiu. Cand am scos tortul din cuptor si l-am lasat sa se raceasca in forma, s-a prabusit tot la mijloc. Deja arata ca un fiasco de tort... Dar cand l-am scos din forma am reusit sa il aduc pe tot la acelasi nivel presand usor cu o lingura pe margini. A fost un tort cu peripetii... Dar totul e bine cand se termina cu bine :D


Intre timp, pana s-a racit, am facut niste frisca din smanatana pentru frisca, batand-o cu mixerul, dar puteti la fel de bine sa folositi si frisca gata facuta, din tub. Cand a fost complet rece l-am pudrat cu cacao si l-am decorat cu frisca :D


Si am mancat cu pofta pana si eu, cel mai mic fan al cicolatei. A iesit un tort foarte bun. Merita refacut! :)

P.S. Nu stiu daca ati observat, dar tortul asta nu are faina deloc. :D How about that?

21 octombrie 2011

cheesecake cu zmeura si fistic

Dupa nenumarate cheesecake-uri cumparate de la cantina sau de la Gregory'sul de langa birou, care nu erau nici pe departe la nivelul la care ar trebui sa fie (adica nu prea aveau gust de cheesecake ca sa o zicem pe aia buna), am zis ca gata, nu se mai poate si o sa iau lucrurile in propriile maini. Am facut o adaptare a clasicului New York cheesecake, cu zmeura proaspata si fistic. Ce a iesit nu e nici macar in acelasi zip code, cum ar zice americanii, cu tentativele de cumparat de prin Pipera city, deci a meritat pe deplin efortul.

Pentru cheesecake aveti nevoie de o forma de tort cu fund detasabil -  a mea e de la ikea si e marimea standard, vreo 21 cm diametru. Primul meu cheesecake l-am facut intr-o cratita normala, dar nu l-am mai scos de acolo. Asa ca daca nu vreti sa il mancati cu lingurita din cratita, va recomand cu caldura forma asta de tort :)

Pentru blat aveti nevoie de:
  • 200 g biscuiti digestivi
  • 80g de unt
  • un sfert de cana de fistic crud
Untul se topeste pe foc si se amesteca cu biscuitii macinati cu sucitorul sau in robot si cu fisticul crud (nesarat si neprajit) de asemenea pisat. Tava se unge cu unt si se tapeteaza cu amestecul de biscuiti.
Pentru crema aveti nevoie de:
  • 800g crema de branza (philadephia sau hochland simpla) - nu incercati cu branza de vaci, eu am incercat si nu a iesit... atunci cand am incercat si cu cratita...
  • 5 oua
  • 2 lingurite de esenta de vanilie
  • un zahar vanilat
  • 200 ml smantana
  • 6 linguri de zahar
Toate ingredientele de mai sus se amesteca cu mixerul pana devin o pasta omogena. Cica ar trebui sa stea toate vreo 6 ore afara din frigider ca sa fie de temperatura camerei. Yours truly nu a avut atata rabdare si au fost ok si batute reci :)
Se toarna crema peste biscuti. Optional puteti arunca niste zmeura inauntru :) La cuptor se lasa cam o ora jumatate. Mai verificati din cand in cand. Se va umfla cat toata forma si cand mai pare necoapta doar la mijloc, e gata. 
Dupa faza asta chiar e nevoie de rabdare. Trebuie lasata la frigider minimum 12h. Dupa ce ati privit-o cu jind o zi intreaga, se ung marginile cu crema de branza (Philadelphia sau Hochland) si se tapeteaza cu fistic macinat.
Apoi se incununeaza cu zmeura proaspata. Puteti folosi si alte fructe - ce este in sezon - sau puteti face prajitura simpla, fara fructe si fara fistic. Desi va fi mult mai eleganta asa, iar cheesecake-ul cu fructele de padure sunt amantii perfecti :D
Daca va puteti limita la doar o felie, felicitari :)