Se afișează postările cu eticheta supa. Afișați toate postările
Se afișează postările cu eticheta supa. Afișați toate postările

02 februarie 2014

supa crema de legume



Supa asta am gasit-o la Sweet Paul si m-am inspirat din ea, dar am schimbat-o pe ici pe colo din motive de ingrediente disponibile. E incredibil cum au disparut frunzele de patrunjel de pe piata, dar se gaseste rozmarin, busuioc si alte mai putin tipice pe la noi... E prima oara cand incerc orice fel de minestrone. Paul i-a zis minestrone de iarna, eu i-am zis supa crema de legume pentru ca am decis sa o fac crema. Am ramas cu pitici de cand eram mica si nu imi placeau deloc legumele fierte. Nici acum nu imi plac decat pasate :)) Deci daca va e frig si vreti o supa vegetariana calda si hranitoare, ati gasit-o! E usoara (cu putine calorii) si satioasa in acelasi timp.

Pentru vreo 4 portii aveti nevoie de:


  • 2 linguri de ulei de masline
  • 2 morcovi medii
  • 1 pastarnac mare
  • 1 ceapa 
  • 3-4 catei de usturoi
  • 2 cartofi dulci
  • 300 ml de bulion
  • 3 cani cu apa / supa de pui
  • 1 lingurita ierburi de provence (sau alte ierburi aromatice)
  • busuioc proaspat pentru decor (sau frunze de patrunjel)
  • sare si piper

1. Taiati ceapa marunt, morcovii si pastarnacul felii, cartofii dulci cubulete si usturoiul felii.
2. Prajiti ceapa cateva minute in ulei de masline, apoi adaugati restul legumelor.
3. Turnati bulionul si apa fiarta peste, lasati vreo jumatate de ora la fiert (pastarnacul si morcovii fierb cel mai greu, gustati-i si cand sunt moi, e gata!)
4. Dati totul prin blender
La sfarsit asezonati cu sare si piper, puneti busuioc/frunze de patrunjel proaspat deasupra si uite asa iarna nu mai e asa de  neprietenoasa la un bol de supa aburinda!

13 noiembrie 2012

supa de ghebe


Pentru ca e de sezon si pentru ca iubesc ciupercile cu pasiune, am luat o jumatate de kg de ghebe din piata si am facut din ele o supa aromata, fina si plina de savoare. Cu ocazia asta mi-am extins si repertoriul de supe :)

Pentru aproximativ 4-6 portii aveti nevoie de:

- 500 g ghebe
- 3 linguri de smantana dulce de gatit
- o lamaie
- o mana de cimbru
- o mana de frunze de patrunjel
- 2 catei de usturoi
- 1 ceapa
- ulei de masline
- sare
- piper


Intai am rupt cozile ciupercilor. Cele care erau tari si atoase le-am aruncat, dar majoritatea erau ok asa ca le-am pastrat. Pentru ca ghebele pe care le-am gasit in piata erau destul de pline de pamant, le-am spalat in apa calduta, in mai multe ture si apoi le-am lasat sa se scurga. In general nu imi place sa spal ciupercile. Pe cele champignon le curat doar de coaja, dar ele sunt curate in general. La ghebe nu se putea pune problema sa le manaci asa si oricum au ajuns supa, asa ca nu prea conta ca s-au imbibat cu apa.


Pentru ca ciupercile erau gata de actiune, am taiat marunt o ceapa si doi catei de usturoi pe care i-am aruncat in uleiul incins.


Dupa ce s-au prajit putin, fara sa isi schimbe culoarea, am adaugat ciupercile si cimbrul.


Am lasat vreo 10 minute sa clocoteasca amestecand constat si apoi am turnat apa fiarta din belsug si am mai lasat la fiert vreo 40 de minute.


Cand au fost gata fierte ciupercile am luat cam jumatate din supa si am dat-o prin blender. Apoi am amestecat tot continutul si am adaugat smantana lichida, zeama de la lamaie si frunzele de patrunjel.


Si am mancat bol dupa bol cu paine prajita. E extrem de satioasa si de buna. Daca va incumetati sa luati mai multe ghebe, puteti sa le spalati, sa le opariti in apa fiarta si sa le puneti in congelator pentru la iarna. Si veti putea face supa, dupa supa, dupa supa. Eu stiu sigur ca asa o sa fac :D

18 septembrie 2012

supa crema de mazare


Am facut o pasiune pentru supe crema. Si nici nu fac nazuri, pot fi de linte, de dovleac si mai nou, de mazare. Sunt simple de tot de facut, rapide si mai ales cremoase si foarte bune. Am tot cautat o reteta pentru supa asta, dar nu am gasit niciuna sa mi se para demna de cratita de pe aragaz. D'eh, toti suntem niste chefi, nu? :)) Asa ca m-am inspirat din toate si a iesit una noua :) Pentru ultima nazdravanie am folosit o conserva de vreo 400g de mazare, o ceapa, putin ulei, o cana de lapte, niste ierburi de provence, apa, sare, piper si o lingura de smantana.


Taiati ceapa marunt si prajiti-o putin in cateva linguri de ulei. Apoi turnati mazarea din conserva si amestecati cateva minute. Urmeaza laptele.


Turnati si vreo 2 cani cu apa fiarta si puneti ierburile de provence, sarea si piperul. Lasati sa fiarba vreo 10-15 minute, pana cand mazarea devine foarte moale. Daca folositi mazare din conserva, va fi gata foarte repede. Daca alegeti calea fresh, va trebuie sa fierbeti mai mult mazarea pana devine moale. 


Dupa ce s-a fiert, turnati continutul intr-un blender.


Cateva bazaituri mai tarziu aveti supa crema gata. Aruncati o lingura de smantana peste si mancati cu pofta :)



19 ianuarie 2012

supa crema de linte cu lamaie


In ultima vreme am descoperit ca nu e rau sa mai mananci si cate o supa/ciorba din cand in cand si supa crema imi place cel mai mult. Reteta pentru supa de linte am luat-o de aici, dar nu am respectat-o intru totul pentru ca... rar o fac :)) Pentru vreo 4-6 portii de supa aveti nevoie de: 

- 3 maini de linte uscata 
- 1 ceapa/praz
- 3 catei de usturoi
- 1 lamaie 
- 1 morcov
- 1 pahar de bulion
- putin ardei iute (dupa gust)
- frunze de patrunjel
- ulei

Taiati ceapa/prazul si usturoiul marunt, iar morcovii rondele. 
Puneti cateva linguri de ulei in oala si prajiti ceapa si usturoiul, usor pana incep sa isi schimbe culoarea. Turnati lintea si morcovul si amestecati pana se rumenesc putin, apoi adaugati bulionul si apa fiarta cat sa fie acoperite. Condimentati cu piper, sare si ardei iute (eu am folosit fulgi de ardei, uscati, dar si ardeiul proaspat e bun, bineinteles). Lasati sa fiarba pana cand lintea devine moale. Cand e complet fiarta, stingeti focul si adaugati sucul de la o lamaie.
Turnati aproape tot amestecul intr-un blender si mixati. Daca va place foarte cremoasa, puneti tot amestecul, daca nu, mai lasati un polonic, doua de linte intreaga.


Taiati niste frunze proaspete de patrunjel si presarati-le in bol, peste supa, impreuna cu niste ulei de masline. Savurati cu paine prajita. Mai simplu de atat nu se poate :)



13 noiembrie 2011

supa crema de dovleac

Toamna asta am copt mai multi dovleci decat oricand. Dar de fiecare data am facut ceva care a iesit atat de bun ca a trebuit sa mai dau un remake cel putin :) Supa asta e o adaptare dupa o reteta frantuzeasca si e uimitor de simpla si de buna. In reteta originala spune sa fierbi dovleacul necopt, dar eu m-am hotarat sa-l coc intai in cuptor.
Am luat 500g de dovleac copt - ca aici sau simplu, fara spices, si l-am pus intr-o oala cu cateva felii de paine, apoi le-am acoperit cu apa.
Le-am fiert cateva minute, cat sa se incalzeasca dovleacul si painea, si apoi le-am turnat in blender impreuna cu o cana cu lapte.
Dupa ce le-am mixat bine, cat sa devina o crema fina, le-am pus inapoi in oala si le-am condimentat cu un strop de sare, piper si putin zahar. Aici e dupa gust, cat de dulce sau de picanta vreti sa o faceti.
Apoi am mancat bol dupa bol :) cu cate o lingurita de smantana deasupra. E incredibil de consistenta si usoara in acelasi timp. Cea mai buna supa de toamna.
Bon appétit!



28 septembrie 2011

gazpacho

Prima data am mancat gazpacho in Spania si ca orice om care nu a mai auzit de supa asta pana atunci, mi s-au strepezit dintii cand am gustat din ea si era rece ca gheata. Supa rece!!! Brrr. Dar pe o zi insorita de vara sau de toamna :) e atat de buna ca nu o sa va vina sa credeti. Si mai mult, e foarte simpla de facut! De baza sunt rosiile, deci luati cam 1 kg. Ideal din piata, pentru ca stim toti ca sunt mai bune decat cele din supermarket, iar rosiile de calitate sunt indispensabile pentru un gazpacho bun.



Mai puneti un pic de ardei iute, 2 cepe (verzi sau 1 normala), 1 castravete, 1 ardei rosu si 1 ardei verde, cativa catei de usturoi (1-5 in functie de cat de mult va place - eu am pus 5 :)
Mai adaugati si vreo 2-3 felii de paine alba sau neagra.
Si un pahar de supa de legume sau apa daca nu aveti supa. Eu aveam facuta cuburi in congelator - astepta sa fie bagata in seama la vreo reteta :)
Toate ingredientele se taie grosier si se pun in blender, in ture. Nu umpleti blenderul pana in buza ca va da pe dinafara, puneti cam pana la jumatate. La sfarsit, daca vreti sa fie ca din carti, trebuie sa dati tot continutul printr-un tifon, ca sa ramana bucatile mai mari, daca au supravietuit blenderului. La mine nu au supravietuit, asa ca l-am papat direct asa :)

Nu uitati de sare, piper si putin ulei de masline picurat in farfurie. O puteti manca cu paine prajita sau cu crutoane. ¡buen provecho! :)

24 iunie 2011

Ciorba de salata


Pe vremurile cand eram mica si mofturoasa (unii ar zice ca inca sunt :), nu vroiam sa mananc niciun fel de ciorba... Ce bucurosi erau ai mei.... va dati seama. Exceptia care intarea regula era ciorba de salata. Pana in ziua de azi, cand mai mananc din cand in cand si cate o alta ciorba, cea de salata ramane una dintre retetele mele preferate. Trebuie sa precizez ca ceea ce urmeaza e mai degraba ochiometric, pentru ca asa gateste si mama. La noi in casa cantarul era doar pentru prajituri si nici atunci tot timpul :)


Pentru 4-5 portii se ia o salata proaspata, se spala si se taie fasii, nu foarte mici, cam de 3 cm latime. 

Se taie marunt 3-4 cepe verzi cu frunze cu tot sau o ceapa medie, si se zdrobesc cativa catei de usturoi, sa zicem vreo 5. Daca va place cu gust foarte puternic de usturoi puteti exagera cantitatea asta sau o puteti micsora in caz contrar.
 
Boooon. Acestea fiind zise, se ia una bucata oala in care se prajeste ceapa in cateva ligurite de ulei, nu foarte mult, sa nu apuce sa isi schimbe culoarea. Apoi se adauga salata taiata marunt care la fel se perpeleste putin, ca sa se inmoaie nitel.

Adaugati o jumatate de litru de lapte, vreo 2 l de apa si usturoiul pisat. Lasati la fiert pana salata e moale de tot si s-a inchis la culoare - nu mai mult de 15-20 de minute.
Intre timp, faceti o omleta simpla din 3-4 oua si rupeti-o bucatele. Cand ciorba este fiarta, adaugati omleta.

Iar rezultatul final - o bunatate de vara :)

Enjoy!