Toamna asta am copt mai multi dovleci decat oricand. Dar de fiecare data am facut ceva care a iesit atat de bun ca a trebuit sa mai dau un remake cel putin :) Supa asta e o adaptare dupa o reteta frantuzeasca si e uimitor de simpla si de buna. In reteta originala spune sa fierbi dovleacul necopt, dar eu m-am hotarat sa-l coc intai in cuptor.
Am luat 500g de dovleac copt - ca aici sau simplu, fara spices, si l-am pus intr-o oala cu cateva felii de paine, apoi le-am acoperit cu apa.
Le-am fiert cateva minute, cat sa se incalzeasca dovleacul si painea, si apoi le-am turnat in blender impreuna cu o cana cu lapte.
Dupa ce le-am mixat bine, cat sa devina o crema fina, le-am pus inapoi in oala si le-am condimentat cu un strop de sare, piper si putin zahar. Aici e dupa gust, cat de dulce sau de picanta vreti sa o faceti.
Apoi am mancat bol dupa bol :) cu cate o lingurita de smantana deasupra. E incredibil de consistenta si usoara in acelasi timp. Cea mai buna supa de toamna.
Bon appétit!
13 noiembrie 2011
07 noiembrie 2011
weekend de toamna
Nu credeam sa apuc atat de tanara o asemenea experienta, dar am primit un audioguide intr-un muzeu din Romania! Daca vreti sa va minunati si voi, va recomand Castelul Iulia Hasdeu din Campina. Mic si pitoresc, cu un parculet superb (dupa cum se vede mai jos). Nu am vazut fantoma tinerei Iulia, se pare ca nu se arata cand vin turisti :)
Am adunat niste frunze pentru decor in oras :)
Vita in sange cu salata. Simplu si gustos :)
30 octombrie 2011
dovleac copt cu spices
Mai de sezon decat dovleac copt nici nu cred ca exista :) Daca va place, puteti sa il faceti un pic mai aromat decat simplu, copt la cuptor.
Puneti intr-un mojar niste scortisoara, ardei iute uscat si sare. Dati bine cu pistilul pana se marunteste ardeiul iute.
Turnati apoi niste ulei de masline si veti avea o compozitie foarte aromata cu care puteti unge bucatile de dovleac inainte de a le baga la cuptor.
Si avand in vedere ca in general dovlecii vin la pachet cu seminte :), intindeti-le pe o folie de staniol si dati-le la cuptor presarate cu putina sare.
Stati insa cu ochii pe ele, ca se fac repede si se ard la fel de repede. Eu m-am specializat in seminte de dovleac carbonizate :))
Dovleacul ia cam o ora sa se coaca. Incercati bucatile cu furculita si cand intra usor in ele, sunt gata. Puteti sa il mancati simplu, cu miere de albine sau puteti sa il faceti supa, sa il mancati cu paste, sau sa il bagati in briose dupa cum povesteam aici. The sky is the limit :)
Puneti intr-un mojar niste scortisoara, ardei iute uscat si sare. Dati bine cu pistilul pana se marunteste ardeiul iute.
Turnati apoi niste ulei de masline si veti avea o compozitie foarte aromata cu care puteti unge bucatile de dovleac inainte de a le baga la cuptor.
Si avand in vedere ca in general dovlecii vin la pachet cu seminte :), intindeti-le pe o folie de staniol si dati-le la cuptor presarate cu putina sare.
Stati insa cu ochii pe ele, ca se fac repede si se ard la fel de repede. Eu m-am specializat in seminte de dovleac carbonizate :))
Dovleacul ia cam o ora sa se coaca. Incercati bucatile cu furculita si cand intra usor in ele, sunt gata. Puteti sa il mancati simplu, cu miere de albine sau puteti sa il faceti supa, sa il mancati cu paste, sau sa il bagati in briose dupa cum povesteam aici. The sky is the limit :)
Labels:
dovleac
Abonați-vă la:
Postări (Atom)


