09 noiembrie 2012

ferma de raci


Acum o luna am fost la o ferma de raci. Totul a pornit de la niste raci pe care i-am cumparat vara asta din Piata de peste de la Obor. Erau vii si i-am papat cu mare pofta, dupa ce i-am fiert in prealabil :)) I-am intrebat pe cei care ii vindeau de unde ii au si au zis ca de la o ferma de langa Sibiu. Ca sa vezi. Deci la Sibiu nu e doar branza buna :) Si pentru ca tot am venit la mami acasa am zis sa cautam si ferma asta si sa vedem ce e pe-acolo. Asa ca am dat un telefon inainte si ne-am infiintat sa cumparam cantitatea extraordinara de 1 kg :))

pestisorul de la intrarea in ferma :)

Sunt niste lacuri intr-un sat din Marginimea Sibiului unde in principiu se cresc pesti, dar intr-unul erau raci. Raci care inainte cresteau in mod natural pe Valea Hartibaciului, in judetul Sibiu. Habar n-aveam. Am crescut aici si daca mi-ar fi spus cineva ca sunt raci de apa dulce, cu greu i-as fi luat in serios.




Oamenii au fost foarte amabili si nu numai ca ne-au vandut doar cativa raci, dar ne-au si lasat sa vedem cum ii pescuiesc.



Racii s-au prins in plasa si ni i-au ales pe cei mai mari si mai frumosi. Am platit 7 euro pe kilogram. In Obor cred ca erau 30 de lei, dar ceva mai mici decat cei pe care i-am luat de la ferma. Ajunsi cu ei acasa i-a spalat A ca si prima data cand i-am cumparat din Obor. Sunt o fricoasa, recunosc. Desi nu te pot ciupi prea tare pentru ca nu au putere, cand ii vad cum se misca... brrrr.


Apoi am facut gestul criminal si i-am aruncat de vii in apa clocotita cu niste sare. Am pus capacul si in cateva minute si-au schimbat culoarea din maro in rosu.



Intre timp am topit niste unt, am pus putin ardei iute uscat, cativa catei de usturoi si frunze de patrunjel si de salvie proaspete.




Am scos racii fierti si i-am mancat cu mare pofta si cu sosul de unt si ierburi aromatice. Se manca doar carnita din coada si din clestisori, deci cam asta a ramas in urma ospatului.


A a zis ca el nu mai mananca din cauza ca mai mult se chinuie sa scoata carnea. Deci data viitoare more for me :) 

05 noiembrie 2012

croque monsieur

croque monsieur cu ridichi si ierburi aromatice cu sare

Imi place cum suna croque monsieur. Croc, croc, croc. Si mai mult imi place insa combinatia de crocant si moale: coaja crocanta si miez moale. Francezii stiu ce stiu pana si cand vine vorba de un banal sandwich... Acestea fiind zise, pentru doua sanvisuri aveti nevoie de:

- 4 felii de paine
- mustar sau hrean
- sunca
- cascaval sau branza de burduf
- piper

Doua dintre felii se ung cu mustar sau cu hrean. Reteta clasica e cu mustar, dar am incercat si cu hrean si mi-a placut foarte mult. Apoi se pun cate 2 felii de sunca in fiecare sanvis, cateva felii de cascaval sau branza de burduf. Nu exagerati cu branza pentru ca va curge si nu  va fi o priveliste prea frumoasa. Putin piper si asta e.

Acum aveti doua variante: cu sandwich maker sau fara. Mie imi place mai mult in sandwich maker, al meu fiind de fapt un waffle maker, dar principiul e acelasi :) Le pun cateva minute inauntru si cand devin aurii sunt gata. Le puteti lasa mai mult sau mai putin, in functie de cat de prajite sau neprajite va plac.

Daca nu aveti sandwich maker, de fapt asta e reteta clasica, incalziti putin unt sau ulei intr-o tigaie si prajiti sandvisurile pe ambele parti cate 1 minut. Apoi transferati-le intr-o tava si bagati-le in cuptorul incalzit. Cand incepe sa se topeasca branza (dupa vreo 5-10 minute) sunt gata.

Mic dejun, brunch, pranz sau cina rapida. Poate fi orice croc croc asta :)

03 noiembrie 2012

piata din cartier

Cel mai frumos loc de la mine din cartier nu e parcul si lacul din mijlocul lui, desi rivalizeaza la o distanta apropiata de locul 1, ci piata. Dap, piata. Acel loc minunat unde gasesti in cel putin 3 anotimpuri din 4 (iarna e mai saracuta), o dementa de fructe si legume proaspete, gustoase si la preturi mai bune decat la orice supermarket. Obisnuita sa merg sambata, am trecut joi prin piata si ma asteptam sa fie mai goluta. Da' de unde. Era mai bogata decat oricand. Ca sa va faceti o idee...

cel mai mare teanc de patrunjel si marar pe care l-am vazut vreodata

eftin si bun

ghebe


Pescaria nou infiintata. O surpriza foarte placuta. 
un crap care se apropia de 1m...

placinte, briose si tarte
ierburi aromatice pe alese

Si captura zilei :)
patrunjel, zmeura, dovleac, usturoi, menta, ridichi, ceapa verde, salata, ghebe, nuca