18 ianuarie 2008

amintiri din jurnalism

Oriana Fallaci este o legenda. I-am citit interviurile in facultate si am ramas cu senzatia de fantastic si inaccesibil, atat ca nivel de originalitate cat si ca putere. Ultimul interviu cu Oriana aparut recent pe youtube, a disparut a doua zi. Baietii de la hotnews au dat insa de urma lor :) Le gasiti aici:

partea 1
partea 2
partea 3



13 ianuarie 2008

act on CO2


Act on CO2 este o campanie pare-se britanica, dar cu aplicabilitate worldwide. Ce trebuie sa faci ca sa reduci emisiile de CO2 cand conduci...

1. sa ai rotile umflate
2. sa nu iti incarci masina inutil
3. sa conduci la o viteza buna
4. sa opresti mai rar
5. sa nu iti turezi masina inutil
6. sa nu stai cu motorul pornit mult timp cand stationezi.

Explicatii mai pe larg aici. Incerc sa bag la cap si sa aplic :D

06 ianuarie 2008

Sophie

Tot ascult melodia asta de vreo 3 luni :) Pe Sophie am vazut-o in concert in iunie si e minunata.