30 martie 2008

nashpa turizm*


Duminica rece, dar insorita de martie. Peste 100 de km afara din Bucuresti pentru un gratar. Peisaj superb, zona Cheia - Maneciu. Se face focul in cea mai plina de gunoaie portiune de pajiste gasita dupa atata drum. In departare superb peisaj, in apropiere peturi, pungi de plastic si ramasite de gunoaie de la toti naspa turistii romanicai. Pana la urma e un lucru bun ca naspa turistii se aduna, in loc sa se extinda in suprafete virgine, iar faptul ca pe ei nu ii deranjeaza gunoaiele nu poate decat sa insemne ca pentru ei nu sunt gunoaie. Altfel cum ar putea sa le lasa in urma cu atata naturalete.

*rubrica a baietilor de la catavencu

28 martie 2008

Earth Hour reminder

Luat de aici. A se prelua si distribui pentru o cauza nobila :)

UPDATE: A fost ieri Earth Hour. Am stins lumina si am aprins doua lumanari. Tanjeam sa aprind laptopul, sa intru pe internet, macar televizorul, dar nu am facut-o. Blocurile din jur nu s-au cufundat in intuneric, nici pe departe. La ora 9pm stateam in geam sperand sa macar se vor aprinde multe becuri - semn ca totusi au fost oameni care au luat in considerare acest manifest. Nu a fost asa, la 9 nu s-a luminat niciun geam. Pacat. Prima stire la jurnalul de ora 9 la Antena 3 a fost despre Earth Hour, la Realitatea despre summit-ul Nato. Avand in vedere cat se lauda Realitatea ca e eco, cat sustine subiecte eco, nu mi s-a parut o miscare inspirata. Pentru ceva timp Antena 3 mi-a fost mai simpatic.

12 martie 2008

Locher's

Am descoperit un magazinas de haine bestial. E dragut, amuzant si tot ce pot sa imi spun in momente dintr'astea e "damn I wished I lived in the States"... Continutul este explicit. Nerecomandat sub 18 ani si pudibonzilor. ;))